Zanim przystąpimy do sporządzania pracy licencjackiej czy też już magisterskiej, powinniśmy się dowiedzieć wszystkich szczegółów na temat jej układu. Bardzo często prace licencjackie bądź też o wyższej randze naukowej muszą zostać wykonane według ściśle określonych zaleceń. Ich dotrzymanie może poskutkować wyższą notą za taką pracę, a także zachowaniem ciągłości pracy.
Warto więc pamiętać, że każda wartościowa praca licencjacka powinna zawierać hipotezę. Mówi się często i hipotezie głównej oraz kilku szczegółowych, które mają wynikać z tej pierwszej. W ten sposób dokładnie nakreślają problem czy też aspekt poruszanego tematu, doprowadzając później do jego meritum.
Każdy autor pracy naukowej, tudzież pracy licencjackiej, powinien już na jej początku sformułować hipotezę, która pozwoliłaby mu rozwinąć poruszany temat. W końcu trudno sobie wyobrazić, że ten miałby zostać szczegółowo opisany, bez podania przyczyny takiego działania. Hipoteza ma też swoją specjalną rolę. Otóż powinno ona zachęcić czytelnika. Przez hipotezy szczegółowe ten może już na początku poznać domniemane zależności i skutki postawionej hipotezy głównej, oraz następnie przejść do pozostałego tekstu pracy.
W kolejnych rozdziałach pracy naukowej jej czytelnik powinien poznać zakres materiału i wiedzę, a także jej zależności w świetle stawianej hipotezy. Prace dyplomowe są swego rodzaju pracami badawczymi, które nie mogą zostać za wartościowe bez postawienie stosownej hipotezy.